5. 3. 2012 MfD: Jirkov dá šanci nejchudším, zaměstná je při úklidu města

Zdroj:

Mladá fronta Dnes

Datum vydání:

5.3.2012

Název:

Jirkov dá šanci nejchudším, zaměstná je při úklidu města

Odkaz:

http://zpravy.idnes.cz/mfdnes.asp

Ročník:

23

Číslo:

55

Strana:

4

Autor:

Ondřej Černý

Rubrika:

Severní Čechy

Mutace:

Severní Čechy

Oblast:

Celostátní deníky

 

Ve městě vznikla sociální firma, jež bude mít na starosti úklid ulic či údržbu zeleně. Dělat v ní budou lidé z vyloučených lokalit i dlouhodobě nezaměstnaní. Má 12 pracovníků, jejich počet by ale měl stoupat.

 JIRKOV V Jirkově začala fungovat sociální firma Onza. Stará se o údržbu zeleně, ulic a úklid veřejných prostranství. Jejím jediným akcionářem je město Jirkov, v jejím představenstvu jsou ale i zástupci organizace Člověk v tísni.

"Jde o jeden z prvních takových projektů v Česku. Nyní má firma 12 zaměstnanců, jejich počet by se ale měl rozšířit. Naprostá většina z nich je přitom z vyloučených lokalit. Kromě nich bude zaměstnávat i lidi v tzv. veřejné službě, bez níž dnes není možné získat sociální dávky. Mělo by jít zhruba o 60 lidí. Budou se starat o městskou zeleň a údržbu bytového fondu," uvedl místostarosta Stanislav Moutelík.

"Tito lidé, evidovaní na úřadu práce, budou v rámci údržby zeleně pracovat dvacet hodin týdně. Ti, kteří bez vážných důvodů odmítnou, budou vyřazeni z evidence uchazečů o zaměstnání, a ztratí tak nárok na podporu v nezaměstnanosti a dávky pomoci v hmotné nouzi," upozornil radní Libor Duchoň, autor projektu a předseda představenstva Onzy.

Slovo sociální není v označení firmy samoúčelné. Nejméně 80 % ze zisku, který Onza vytvoří, se bude investovat zpět do firmy na podporu vzniku nových pracovních míst. Společnost bude podporovat i aktivity místních sdružení a organizací, které poskytují terénní sociální práci či volnočasové a umělecké aktivity pro děti a mládež. Do budoucna se počítá i s tím, že bude poskytovat svým pracovníkům sociální zázemí: poradnu, hlídání dětí a terénní centrum sociálních služeb.

"Rozjezd bude asi složitější, ale vzhledem k tomu, že s podobným podnikáním není moc zkušeností, s tím počítáme. Získali jsme dotaci ministerstva práce a sociálních věcí 1,35 milionu korun, sloužit bude hlavně na mzdy. Jedná se i o dalších 3,5 milionu, které by měly být použity na propagaci či nákup nových přístrojů a techniky," sdělil Moutelík.

Sociální pracovníci si od rozjezdu firmy slibují pomoc ve zlepšení zaměstnávání nejchudších. "Je skvělé, že vedení Jirkova nenechalo úklid města jen na strojích. Investice do lidí se dlouhodobě vyplatí, což dokazuje i praxe ze zahraničí, kde sociální firmy přispívají ke zlepšování sociální situace ve městech," řekl Miroslav Koranda z chomutovské pobočky Člověka v tísni.

 

FAKTA Co je sociální firma

Jde o ekonomicky udržitelný podnikatelský subjekt působící na běžném trhu. Zaměstnává určité procento znevýhodněných osob (zdravotně či sociálně) společně s lidmi bez znevýhodnění, čímž dochází k vzájemné integraci. Má dva hlavní cíle: podnikat a zaměstnávat osoby znevýhodněné na běžném trhu práce. Tato firma poskytuje svým zaměstnancům určitou míru podpory, zároveň usiluje o maximální využití schopností a potenciálu všech svých zaměstnanců.

Zdroj: www.socialni-ekonomika.cz

 

Kontakt

608 442 033

Zeleň a čistota
777 528 485
Hřbitovy a parkování
774 586 354
Administrativní pracovnice
608 442 034

 
ONZA a.s. - www.onzajirkov.cz