20. 2. 2012 Mostecký deník: Na Mostecku díky dotaci zaměstnali zdravotně postižené

Zdroj:

Mostecký deník

Datum vydání:

20.2.2012

Název:

Na Mostecku díky dotaci zaměstnali zdravotně postižené

Odkaz:

http://www.mostecky.denik.cz/

Ročník:

18

Číslo:

43

Strana:

3

Autor:

čtk

Rubrika:

Mostecko

Oblast:

Regionální deníky - Liberecký a Ústecký kraj

 

Most – Na Mostecku díky dotaci v uplynulých dvou letech zaměstnali třicet zdravotně postižených, kteří byli dlouhodobě bez práce. Většinu ale zaměstnavatel po roce propustil, když ministerstvo práce a sociálních věcí pracovní místo přestalo podporovat. Zaměstnaní zůstali podle Romana Kysely ze společnosti Asista jen čtyři z nich. Tento systém dotovaného zaměstnávání kritizoval i host dnešní konference Sociální podnikání na Mostecku Christian Wolf, který už třicet let provozuje sociální podnik v Rakousku. Nejvíce pracovních míst vytvořila Oblastní charita v Mostě a Podkrušnohorské technické muzeum. Obě instituce jsou financovány z veřejných zdrojů, proto si po skončení projektu mohly ponechat jen některé zaměstnance. "Je nám velice líto, že jsme nedostali dotace a budeme muset dvě z nich propustit," řekla dnes Jaroslava Machová z Oblastní charity v Mostě. Ženy pracovaly v šicí dílně, jedna z nich v případě získání peněz zůstane a povede sociální šatník.

 

 

 

Práce v muzeu

V Podkrušnohorském technickém muzeu zaměstnali od května 2010 také bývalého horníka, který provádí návštěvníky expozicí hornictví. Šedesátiletý Vladimír byl dříve zástupcem vedoucího hotelu, v pohostinství pracoval přes třicet let. Podle ředitele muzea Zbyňka Jakše je jedním z nejlepších průvodců.

Zaměstnávání na dotovaných místech na jeden rok kritizoval Christian Wolf, který provozuje sociální podnik v Rakousku. Jeho zaměstnanci především renovují starý dřevěný nábytek. Podle něj je roční podpora pracovního místa příliš krátká.

"První tři roky se žádný sociální podnik nevyplatí," řekl Wolf s tím, že i pro zaměstnance je jeden rok příliš striktní a krátký.

 

Obchodníci

Kromě charity a muzea vytvořili desítku dotovaných pracovních míst Roman Gašparín, který provozuje elektronický obchod s fotbalovými potřebami (tři pracovní místa), a další fyzické a právnické osoby a nestátní neziskové organizace. Ze třicet lidí dvanáct pracovalo jako údržbáři nebo ostraha objektu, pět z nich v šicí dílně, čtyři při administraci nebo správě internetového obchodu, tři v oblasti obchodu a služeb a dva ve výtvarné dílně a jako pomoc při úklidu.

 

Deset milionů

Projekt přišel na 10,3 milionu korun z rozpočtu Úřadu práce, část peněz šla z evropských fondů.

Ke konci roku 2011 bylo ze tří desítek lidí zaměstnaných díky projektu devatenáct stále na dotovaném pracovním místě, z nichž poslední končí s koncem dubna letošního roku. Pouze čtyři i po skončení roční pracovní smlouvy pokračují u stejného zaměstnavatele a čtyři další si díky rekvalifikacím a další přípravě v projektu našli jiné zaměstnání. Osm z nich se ale vrátilo do evidence Úřadu práce a sedm už bylo z evidence dokonce vyřazeno.

 

Vzdělání

Kromě lidí přímo zaměstnaných na pracovních místech dotovaných 100 procenty nákladů na zaměstnance Úřad práce ve spolupráci s agenturou Asista umožnil rekvalifikace a další pomoc. Ztěchto šedesáti lidí byla většina se středoškolským vzděláním čtyřiačtyřicet, a čtrnáct se základním vzděláním a dva vysokoškoláci. Většina z nich byla ve věku mezi 24 a 54 lety, sedm lidí bylo starších.

 

Aktivita

Podle ministerstva práce a sociálních věcí se v Ústeckém kraji zaměstnávání sociálně nebo zdravotně postižených poměrně daří. Ministerstvo jim nabízí dvě výzvy z operačních programů, které mohou vzniku sociálních podniků pomoci.

"Region je celkem aktivní, v porovnání s jinými, které nepodaly žádnou žádost," řekla Svatava Škantová z MPSV. Jako příklady fungujících sociálních firem uvedla nově vzniklou sociální firmu ONZA zaměřenou na technické služby v Jirkově nebo podnik CS sociální firma v Ústí nad Labem, který nabízí úklidové práce a služby hodinového manžela.

 

 

Kontakt

608 442 033

Zeleň a čistota
777 528 485
Hřbitovy a parkování
774 586 354
Administrativní pracovnice
608 442 034

 
ONZA a.s. - www.onzajirkov.cz