2. 1. 2012 MfD Jirkov vymění úklidové stroje za lidi

Zdroj:

Mladá fronta Dnes

Datum vydání:

2.1.2012

Název:

Jirkov vymění úklidové stroje za lidi

Odkaz:

http://zpravy.idnes.cz/mfdnes.asp

Ročník:

22

Číslo:

1

Strana:

4

Autor:

čer

Rubrika:

Severní Čechy

Oblast:

Celostátní deníky

 

Radnice zakládá sociální firmu, která současně zajistí čistotu města i práci pro nezaměstnané

JIRKOV O údržbu zeleně, zimní úklid ulic a čistotu veřejných prostranství se bude od jara v Jirkově starat nově založená sociální firma ONZA. Kromě zachování stávajících pracovních míst pro úklid města přitom vytvoří i nová pro místní dlouhodobě nezaměstnané. Jediným akcionářem firmy bude město Jirkov, v jejích orgánech ale budou kromě jeho představitelů i zástupci organizace Člověk v tísni.

Slovo sociální v označení firmy přitom není nijak samoúčelné. Zpočátku bude chod firmy částečně dotován ministerstvem práce a sociálních věcí. Ze zisku, který ale ONZA časem začne vytvářet, se pak bude nejméně 80 procent investovat nazpět do firmy, a to nejen na podporu vzniku nových pracovních míst. Společnost bude také podporovat aktivity místních sdružení a organizací, které poskytují terénní sociální práci či volnočasové a umělecké aktivity pro děti a mládež.

"Jirkov je jedním z prvních měst v zemi, které se takto aktivně přihlásilo k tzv. sociální ekonomice. To, že se podaří zajistit některým dlouhodobě nezaměstnaným práci, a to ve firmě, která kromě zisku podporuje i občany, je zatím výjimečné," zdůrazňuje Libor Duchoň, jeden ze zakladatelů firmy, šéf představenstva a jirkovský radní.

Sociální podnikání je podle něj jedním z hlavních pilířů snahy Jirkova o zlepšení sociální situace ve městě, kterou vymýšlejí a vytvářejí odborníci z různých oblastí.

"Je skvělé, že radnice nenechala úklid města jen na strojích. Investice do lidí se dlouhodobě vyplatí, to dokazuje i praxe ze zahraničí, kde sociální firmy přispívají ke zlepšování sociální situace ve městech," upozornil Miroslav Koranda z chomutovské pobočky Člověka v tísni.

Nová sociální firma bude pro jirkovskou radnici zajišťovat a koordinovat také veřejnou službu. Do budoucna by měla dokonce poskytovat svým pracovníkům i široké sociální zázemí - například poradnu, hlídání dětí nebo terénní centrum sociálních služeb.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - severní Čechy

Kontakt

608 442 033

Zeleň a čistota
777 528 485
Hřbitovy a parkování
774 586 354
Administrativní pracovnice
608 442 034

 
ONZA a.s. - www.onzajirkov.cz