17. 2. 2012: MfD: Postižení ztrácejí bez dotací práci

Zdroj:

Mladá fronta Dnes

Datum vydání:

17.2.2012

Název:

Postižení ztrácejí bez dotací práci

Odkaz:

http://zpravy.idnes.cz/mfdnes.asp

Ročník:

23

Číslo:

41

Strana:

3

Autor:

ČTK, ula

Rubrika:

Severní Čechy

Mutace:

Severní Čechy

Oblast:

Celostátní deníky

 

Na Mostecku mají práci ze 30 původně zaměstnaných lidí už jen 4. Nová místa najdou těžko

 

 

MOST Na Mostecku díky dotaci v uplynulých dvou letech zaměstnali 30 zdravotně postižených, kteří byli dlouhodobě bez práce. Většinu ale zaměstnavatel po roce propustil či propustí, když ministerstvo práce a sociálních věcí pracovní místa přestalo podporovat. Zaměstnaní zůstali podle Romana Kysely ze společnosti Asista jen čtyři z nich.

Nejvíce pracovních míst vytvořila Oblastní charita v Mostě a Podkrušnohorské technické muzeum. Obě instituce jsou financovány z veřejných zdrojů, proto si po skončení projektu mohly ponechat jen některé zaměstnance. "Je nám velice líto, že jsme nedostali dotace a budeme muset dvě z žen propustit," uvedla Jaroslava Machová z Oblastní charity v Mostě. Ženy pracovaly v šicí dílně, jedna z nich v případě získání peněz zůstane.

 

"První tři roky se žádný sociální podnik nevyplatí"

 

Zaměstnávání na dotovaných místech na jeden rok na konferenci vedle Asisty kritizoval Christian Wolf, který provozuje sociální podnik v Rakousku. Jeho zaměstnanci především renovují starý dřevěný nábytek. Podle něj je roční podpora pracovního místa příliš krátká. "První tři roky se žádný sociální podnik nevyplatí," řekl Wolf.

Ze 30 lidí 12 pracovalo jako údržbáři nebo ostraha objektu, pět z nich v šicí dílně, čtyři při administraci nebo správě internetového obchodu, tři v oblasti obchodu a služeb a dva ve výtvarné dílně a jako pomoc při úklidu. Projekt přišel na 10,3 milionu korun z rozpočtu Úřadu práce, část peněz šla z evropských fondů.

Podle ministerstva práce a sociálních věcí se ale v kraji zaměstnávání sociálně nebo zdravotně postižených poměrně daří. Ministerstvo jim nabízí dvě výzvy z operačních programů, které mohou vzniku sociálních podniků pomoci. "Region je celkem aktivní, v porovnání s jinými, které nepodaly žádnou žádost," řekla Svatava Škantová z MPSV. Jako příklady fungujících sociálních firem uvedla nově vzniklou sociální firmu ONZA zaměřenou na technické služby v Jirkově nebo podnik CS sociální firma v Ústí nad Labem, který nabízí úklidové práce a služby hodinového manžela.

 

Mutace - Mladá fronta DNES - severní Čechy

 

Kontakt

608 442 033

Zeleň a čistota
777 528 485
Hřbitovy a parkování
774 586 354
Administrativní pracovnice
608 442 034

 
ONZA a.s. - www.onzajirkov.cz